Fotografia aktu – krótki poradnik dla fotoamatora

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Fotografia aktu nie ma nic wspólnego z pornografią, która w wulgarny sposób ukazuje ludzką nagość. Jeśli zawsze chciałeś spróbować prawdziwej fotografii aktu, ale nie wiedziałeś ani jak pozyskać modelkę, ani jak przygotować się do sesji, ten poradnik został stworzony właśnie dla ciebie.

Co to jest fotografia aktu?

 

Zanim zabierzecie się do fotografowania, warto zrozumieć podstawowe rodzaje aktów, by nie marnować czasu modelki ani swojego nieudanymi próbami uchwycenia wszystkiego co przyjdzie nam do głowy. W dzisiejszej fotografii aktu wyróżnia się:

– nagość zakrytą – akt, w którym modelka jest naga lub niekompletnie ubrana, jednak fotografia pokazuje tylko niektóre części ciała;
– nagość niezakrytą – akt, w którym modelka jest naga lub częściowo rozebrana, jednak skupiamy się na kluczowych elementach ciała kobiecego lub męskiego. Wyróżniamy w tym przypadku akt artystyczny, który może być wystylizowany zarówno za pomocą światła jak i akcesoriów oraz akt nieartystyczny, który stawia na naturalność;
– bodyscape – akt, w którym głównym tematem są wybrane części ciała, np. makrofotografia biustu, torsu etc.;

fotografia aktu

 

Jak znaleźć modelkę do sesji?

 

Jeśli dysponujemy wystarczającym budżetem, możemy zaprosić do współpracy profesjonalną modelkę z agencji, którą bez problemu znajdziemy w sieci (np. MaxModels). Problemem może być jednak to, że modelki często przeglądają portfolia fotografów, by upewnić się, że sesja fotograficzna nie skończy się dla nich nieprzyjemnie. Jeśli nie posiadacie w swoim dorobku żadnych zdjęć, które można skojarzyć z aktem, znalezienie modelki może okazać się niekiedy wręcz niemożliwe.

Z drugiej strony, jeśli jesteście dopiero na etapie nauki, lepiej poprosić o pozowanie swoją przyjaciółkę, przyjaciela lub małżonka, dla którego bliskość nie będzie niczym krępującym. Jeśli nie chcecie wykonywać fotografii swojej drugiej połówce, zawsze można porozmawiać z przyjaciółmi, jednak nie naciskajcie ich zbytnio. Powinni samodzielnie podjąć decyzję o pozowaniu, by nie czuć do nas urazy ani nadmiernego skrępowania.

O czym pamiętać w trakcie sesji?

 

Przede wszystkim należy zadbać o dobry kontakt z modelką, która pomimo tego, że jest profesjonalistką, może czuć się skrępowana przed obiektywem. Ważne jest to, by traktować modelkę jak zwykły obiekt niewzbudzający w fotografie żadnego pobudzenia seksualnego, które jest niestosowne i nieprofesjonalne. Uwierzcie mi, każdy fotograf, który zachowa się obcesowo i nieodpowiednio zostanie wyrzucony z branży, zanim na dobre do niej wszedł.

Zadbajcie o komfort modelki, która jest przecież również człowiekiem. Może być jej chłodno, gdyż zapomnieliście włączyć ogrzewanie w mieszkaniu lub za gorąco, gdy próbujecie uchwycić ją w pełnym słońcu. Profesjonalista nie myśli tylko o zrobieniu jak najlepszych zdjęć ale również o modelce lub modelu, gdyż zmęczony i zziębnięty model nie wyjdzie korzystnie na fotografiach (chyba że o taki efekt nam chodzi).

Jak fotografować nagość?

 

Przed rozpoczęciem sesji przeglądnijcie portfolia profesjonalnych fotografów, by wybrać dla siebie kilka kluczowych inspiracji. Mając je w zanadrzu warto zaplanować na kartce papieru ujęcia, rozrysować je, rozpisać, aby nie głowić się przy modelce nad tym, jak ująć jej stopę czy kawałek brzucha.

Najciekawsze efekty można uzyskać fotografując bez koloru, przy mocnym kontraście bieli i czerni. Są to zdjęcia typowo artystyczne, które oddają ideę artysty i pobudzają zmysły odbiorcy.

akt

Często nie trzeba na nich ujmować całego ciała, tylko jego niektóre fragmenty. Często rzeczy niedopowiedziane są bardziej wartościowe od tych, które otrzymujemy wprost. Warto stosować małą głębię ostrości, która rozmyje ciało modela lub modelki. Stworzy to pewnego rodzaju abstrakcję, która będzie również atrakcyjna wizualnie.

pozowanie

Fotografowanie kolorem należy do trudniejszej sztuki, gdyż złe dobranie paramentów zniszczy cały efekt zdjęcia. Warto eksperymentować zarówno z parametrami jak i z pozą modelki. Używanie dodatkowych atrybutów takich jak buty, korale czy kawałki materiału nie sprawią, że zdjęcie przestanie być aktem.

Fotografować nie trzeba tylko w domu, można to robić w wynajętym studiu fotograficznym lub w plenerze. W ostatnim przypadku należy jednak unikać miejsc ruchliwych, gdyż wzrok gapiów potrafi skutecznie rozproszyć modelkę, zwłaszcza jeśli jest nią nasz przyjaciel lub żona.

akt czarno-biały

Fotografując nagich ludzi warto używać teleobiektywu, który zwiększy odległość między aparatem a obiektem zdjęć. Zbyt mocne zbliżanie się do ciała modelki może ją krępować, dlatego tak ważny jest dobry sprzęt i jego odpowiednie dopasowanie do sytuacji. Gdy zdjęcie będzie już gotowe możecie nałożyć na niego szereg efektów – kto powiedział, że tylko naturalność jest piękna?

Nie bójmy się nagości

 

Każda osoba podchodząca pierwszy raz do fotografii aktu ma wiele wątpliwości odnośnie powodzenia sesji, zachowania modelki i dobrania wszystkich akcesoriów czy parametrów. Nie ma sensu martwić się na zapas, dopiero po czasie fotograf zyskuje na pewności, modelka się rozluźnia i sesja zaczyna nabierać kolorów. Spróbujcie fotografować zarówno w czerni i bieli jak i w kolorze, zobaczycie, które zdjęcia bardziej odpowiadają waszym oczekiwaniom. Nie zapomnijcie przygotować się przed sesją – spontaniczność jest fajna, ale tylko do pewnego, rozsądnego stopnia!

Sesja ukończona? Jeśli chcecie wywołać swoje najlepsze akty zapraszamy na naszą stronę Foto4U, na której oferujemy nie tylko odbitki, ale albumy, formaty XXL oraz wiele innych możliwości zaprezentowania swojej niesamowitej pracy.