Fotografia budynków od kuchni

ulica

Zrobić zdjęcia budynkom, wydaje się być proste, ale w praktyce okaże się, że ten nieruchomy obiekt wcale nie jest takim wdzięcznym modelem i trzeba się bardzo napracować, by zdjęcie przykuwało uwagę, zachęcało, intrygowało, kusiło, a w końcu zmotywowało do zobaczenia na żywo. Liczy się odpowiednie światło, tło, ustawienie, wiedza o budynku i w końcu bardzo ważne czyli pomysł na zdjęcie. To składa się na jedną, spójną całość i czyni ze zdjęcia reklamę, która przyciąga tłumy.

Elementy charakterystyczne i zabawa światłem

Każde miejsce, każdy budynek ma swój specyficzny styl. Mały, drewniany pensjonat, za którym kryje się historia, tajemnica, na którym widać mijający czas i nowoczesny budynek, w środku miasta, otoczony setką innych, mają jedną wspólną cechę. Każdy z nich ma w sobie coś niepowtarzalnego, co odkrywa dobry fotograf. Nie wystarczy przyjść i zrobić zdjęcie. Fotografia architektury to na początek odkrywanie budynku. Poznanie go i przestrzeni, która stanowi tło. Jeśli fotografujemy zabytkowy budynek, który znajduje się pomiędzy nowoczesną architekturą, to czy nie lepiej zrezygnować z tła, a skupić się wyłącznie na budynku? Istotne znaczenie w fotografii architektury ma równieżświatło. Budynek zupełnie inaczej wygląda o poranku, inaczej w południe, a jeszcze inaczej wieczorem i w nocy. Od tego o jakiej porze będziesz robić zdjęcia, zależy efekt końcowy. Ten sam obiekt można fotografować nie tylko o różnych porach dnia, ale i w różnych warunkach pogodowych. Każdy budynek wymaga innej oprawy. Spróbuj różnych ujęć, również od dołu, z pewnością będziesz zaskoczony efektem końcowym.

Gdy nie mam pomysłu…

Inspiracji możesz poszukać w okolicy, w zdjęciach innych czy w sobie. Pomysł nie przyjdzie od razu do głowy, czasem trzeba poczekać, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy przygodę z fotografią architektury. Jeśli potrzebujesz profesjonalnych zdjęć obiektu, a nie zajmujesz się na co dzień fotografią, to lepiej zleć to profesjonalistom. Od tego czy zdjęcia przykuwają uwagę i zachęcają, zależy czy Twój obiekt będzie miał klientów, dlatego w zrobienie dobrych zdjęć nie tylko warto, ale należy zainwestować.

Zrobienie dobrych zdjęć budynkom to nie lada sztuka, mimo że wydaje się to takie proste.