Fotografia minimalistyczna


Od początku istnienia projektu Fotokomórka przyświecał mi jeden cel – wykonywać zdjęcia telefonem. Skupiłem się tutaj na miejscach opuszczonych, bo to moja największa pasja. Postanowiłem jednak, by w przerwach od wyjazdów urbexowych zająć się fotografowaniem architektury miejskiej, głównie z naciskiem na minimalizm i abstrakcję. Niektóre efekty mojej „pracy” będę prezentował tutaj, zaś więcej zdjęć znaleźć można na Instagramie @fotokomorka_lite.

Czym jest minimalizm w fotografii?

Fotografia minimalistyczna rozwija się od lat 60. XX wieku. Fotografie wykonane w tym stylu są bardzo subiektywne i nie mają z góry określonej interpretacji. Najczęściej tego typu zdjęcia mają być proste w środkach i przekazie. Fotografia minimalistyczna często ukazuje symetrię, dlatego wielu fotografów kadruje zdjęcia centralnie. Jeśli jednak chcemy wyeksponować jakiś element na fotografii to warto skorzystać z zasady trójpodziału.

Wiele prac z nurtu minimalistycznego jest czarno-białe, co ma za zadanie zwrócenie uwagi oglądającego na kształty, faktury, czy ogólny motyw zdjęcia. Przeciwieństwem tego podejścia jest „zabawa” kolorem – potraktowanie go jako głównego motywu fotografii.

Dużo fotografów skupia się na jednym motywie i konsekwentnie korzysta z niego w swoich pracach. Z założenia fotografia minimalistyczna ma mieć prosty przekaz – często wymaga to spojrzenia na świat pod różnymi perspektywami. Może się okazać, że mijany od lat budynek, może zachwycić gdy spojrzymy na niego pod innym kątem, z innej perspektywy. Skupienie się na detalach i odpowiednie kadrowanie może dać niezwykłe rezultaty!

Temat w fotografii minimalistycznej

Tematem w fotografii minimalistycznej może być dosłownie wszystko. Mogą to być przedmioty codziennego użytku, pejzaż czy architektura. Szczególnie ta ostatnia może zachwycić gdy spojrzymy na nią pod innym kątem.

Fotografia minimalistyczna – obróbka zdjęć

Obrabiając zdjęcie wykonane w fotografii minimalistycznej musimy pamiętać o głównym założeniu tego rodzaju fotografii. Skoro samo zdjęcie jest proste w przekazie i środkach, to również jego postprodukcja nie może być zbyt „przekombinowana”. Obróbka powinna być prosta i podkreślić temat zdjęcia. Dodatkowo możemy się pozbyć z kadru elementów, które psują nam kadr, np. w Snapseed.

Fotografia minimalistyczna pobudza kreatywność i zmusza nas do patrzenia na świat pod różnymi perspektywami. Chcąc wykonywać zdjęcia minimalistyczne musimy zwolnić i spokojnie przyjrzeć się fotografowanemu motywowi. Jedynie wnikliwa analiza kadru, zbliżenia oraz kątowi patrzenia pozwoli dostrzec w kompozycji coś nowego, świeżego.

Pamiętaj w fotografii minimalistycznej – mniej znaczy więcej.