Kolejna rewolucja w fotografii mobilnej?

patent samsungNiedawno duński portal Galaxy Club zauważył nowy patent zastrzeżony przez Samsunga. Dotyczy on możliwości fotograficznych smartfonów, a mianowicie wymiennych modułów, czegoś na wzór projektu Ara firmy Google. Trzeba przyznać, że Samsung od jakiegoś czasu walczy o palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o możliwości fotograficzne swoich urządzeń. Jest na dobrej drodze by zrealizować ten plan, w odróżnieniu od Microsoftu, który porzucił projekt następcy udanego modelu Lumii 1020.

Koreański producent sprzętu opatentował ciekawe rozwiązanie połączenia systemowego aparatu fotograficznego oraz telefonu. Chodzi tu głównie o możliwość wymiany obiektów, czegoś czego od dawna brakuje fotografom komórkowym. Rozwiązałoby to wiele problemów. Podobny pomysł przedstawił jakiś czas temu Sony, jednak ich projekt musi przejść jeszcze długą drogę do ideału. Cieszy jednak fakt, że producenci smartfonów poświęcają tak dużą uwagę modułowi fotograficznemu swoich słuchawek.

Wróćmy jednak do tytułowego patentu Samsunga. Projekt zakłada, ze użytkownik będzie mógł swobodnie zmieniać obiektywy. Być może wprowadzenie tej technologii do swych urządzeń wywróci do góry nogami rynek fotografii komórkowej. Warto dodać, iż od pewnego czasu krążą plotki jakoby Samsung miał wycofać się z segmentu Foto, zatem nowy patent rzuca nowe światło na tę kwestię. Trzeba zaznaczyć, że samo zastrzeżenie patentu nie gwarantuje, że będziemy mogli go kiedyś przetestować. Miejmy nadzieje, że projekt nie trafi jednak do szuflady.

W Sieci pojawiły się również zdjęcia płaskiego smartfona z dużym obiektywem i zgrubieniem na dole słuchawki. Być może to prototyp kolejnej wersji Galaxy Camera. Czas pokaże, w która stronę pójdzie fotografia komórkowa. Jedno wiemy na pewno – rok 2016 może przynieść sporo niespodzianek dla fotografów mobilnych.