Matryca ISOCELL

Na barcelońskich targach Mobile World Congress, Samsung pokazał światu swój swoje nowe dziecko, czyli flagowy model Galaxy S5. Jak zawsze fakt samej premiery nowego telefonu jest ciekawy, jednak w tym przypadku podwójnie. Samsung w swoim flagowcu zainstalował nowy rodzaj matrycy, którą opracował sam. Mowa o ISOCELL. Dodatkowo matryca w nowym S5 jest większa.

Czym jest ISOCELL?

Jest to przetwornik obrazu CMOS korzystający z technologii ISOCELL, dzięki której zrobione zdjęcia charakteryzować się będą lepsza jakością w słabych warunkach oświetleniowych. Jego działanie jest stosunkowo proste – w matrycy tej światło koncentruje się na docelowym pikselu, nie tworząc przepaleń na sąsiadujących punktach. Jak podaje producent w porównaniu ze standardowymi matrycami ma to przynieść 30% poprawę jakości oraz poprawić zakres tonalny zdjęć. Jak to będzie w praktyce zobaczymy w testach, ale przyznać należy, że technologia ta jest ciekawa i może być przydatna.

Samsung zrozumiał, ze dalsze opychanie pikseli na matrycach nie jest właściwe i technologia ta ma polepszyć jakość zdjęć. Pierwsza matryca wykonana w technologii ISOCELL to S5K4H5YB o rozdzielczości 8 MPix oraz mierzący 1/4 cala z pojedynczym pikselem o wielkości 1,12 mikrometra. W matrycy tej zastosowano fizyczną izolację między pikselami, przez co mikrosoczewki efektywniej przechwytują fotony. Jak wspomniałem wcześniej, czekam na pierwsze testy S5.

Zakres tonalnymatryca