O Fotokomórce

Witam na mojej stronie poświęconej fotografii komórkowej. Tym specyficznym rodzajem fotografii zacząłem się interesować w 2012 roku, wraz z zakupem Nokii N95 8GB, dzięki której mogłem uwieczniać nie najgorszej jakości zdjęcia. Dziś fotografuję telefonem Nokia Lumia 1020, wcześniej Nokia 808 PureView, o którym szerzej poczytać będzie można w dziale Sprzęt. Chcę pokazać ludziom, że nie liczy się marka i rodzaj sprzętu jakim fotografują, lecz pasja i chęć uwiecznienia czegoś pięknego. Nie dziwi zatem fakt, iż coraz więcej ludzi wykonuje zdjęcia smartfonami. To wszystko ze względu na dostępność tego typu urządzeń oraz coraz lepszej optyki montowanej w tych urządzeniach. Nasze smartfony odgrywają dziś sporą rolę – stały się przenośnymi MP3, komputerami, GPS-ami czy konsolami do gier. Jednak fakt, iż mamy w kieszeni aparat cyfrowy wbudowany w telefon sprawia, że możemy być fotografem kiedy tylko tego zechcemy! Nie musimy kupować lustrzanki za kilka tysięcy złotych – wystarczy nam smartfon ze średniej półki cenowej.

O tym, że fotografia mobilna jest coraz bardziej popularna świadczy choćby fakt, że korzystają z niej profesjonalni fotografowie. W zasadzie nie powinien również dziwić fakt, że organizowanych jest coraz więcej konkursów i wystaw zdjęć wykonanych telefonem. Co ciekawe jedna z okładek „Tygodnika Powszechnego” przedstawiała zdjęcie wykonane komórką. Również jedna z sesji zdjęciowych dla magazynu VIVA zrobiona została Nokią N8.

Oprócz fotografii komórkowej…

Moją drugą, a może jednak pierwszą pasją jest zwiedzanie opuszczonych miejsc. Jest to pasja bardzo powiązana z fotografią, gdyż zdjęcia z tych miejsc wykonuję telefonem. Przyznam szczerze, że to być może dziwne zainteresowanie, pomogło mi przetrwać najcięższe chwile w moim życiu. Mija ósmy rok jak wyszukuję i jeżdżę do tych zapomnianych przez ludzi miejsc. Dla większości to brzydkie i brudne budynki, które tylko czekają na powolną „śmierć”. Dla mnie to miejsca niezwykłe i na swój sposób piękne. Wystarczy przystanąć na chwilę i wsłuchać się w wyjątkową historię. A zapewniam, że niejeden budynek kryje w swych murach historie przerażające, niejednokrotnie smutne… Staram się poczuć klimat minionych lat, wyobrazić sobie dane miejsce w okresie jego świetności. Wciąż się rozwijam, nie stoję w miejscu. Stawiam sobie poprzeczkę coraz wyżej, by w końcu wykonać to upragnione ujęcie, to wymarzone. Przekraczając próg opuszczonej fabryki, nie wiem co mnie tam czeka. Wiem tylko, że muszę być ostrożny i poznać historię tego miejsca. Chcę poprzez zdjęcia pokazać, że mimo, iż są to tylko ruiny lub puste ściany to jest to miejsce niezwykłe.

Kilka faktów o działalności projektu:

Wszystkie zdjęcia zamieszczone na tej stronie zostały wykonane telefonem komórkowym. Nie zezwalam na jakiekolwiek wykorzystywanie zdjęć zamieszczonych na tej stronie i zaznaczam, że są one moją własnością. Jeśli chcesz się ze mną skontaktować, zapraszam na profil Fotokomórki na Facebooku i wyślij wiadomość lub skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie.