Opuszczone miejsca

Poniższa mapka ilustruje wszystkie moje dotychczas zwiedzone opuszczone miejsca. Kliknij w interesujące cię województwo na mapie, by otworzyć galerię zdjęć z danego regionu!

OPUSZCZONE MIEJSCA W POLSCE


Opuszczone miejsca Belgia

BELGIA


opuszczone miejsca luksemburg

LUKSEMBURG


opuszczone miejsca w Niemczech

NIEMCY


Francja opuszczone miejsca

FRANCJA


opuszczone miejsca ukraina

UKRAINA


Miejsca opuszczone Czechy

 CZECHY


austria opuszczone miejsca

 AUSTRIA


Opuszczone miejsca

Opuszczone miejsca to niezwykłe obiekty. Tylko nieliczni potrafią odkryć i dostrzec w nich piękno, upływający czas i ciekawą historię. Bardzo często za zamkniętymi dla świata drzwiami kryją się pomieszczenia, w których czas się zatrzymał. Odwiedzanie miejsc opuszczonych kojarzy mi się z odkrywaniem zupełnie innego świata, w którym zegar stanął w miejscu. Jeśli podobają Ci się filmy i książki „postapo”, to z pewnością pokochasz również urbex. Ja w miejscach opuszczonych widzę niesamowity upływ czasu, sytuacje kiedy to natura odbiera człowiekowi to, co on jej zabrał. Wdzierające się pnącza roślin do budynków, porośnięte mchem hale produkcyjne czy samochody to to, co uwielbiam w fotografii opuszczonych miejsc najbardziej.

Opuszczone miejsca – eksploracja

Eksploracją miejsc opuszczonych (urban exploration) zacząłem interesować się w 2012 roku, kiedy to odwiedziłem starą ciepłownię na bocznicy w moim mieście. Pamiętam ten dzień jak wczoraj – ogrom fabryki przytłaczał mnie i mieszał się we mnie strach z zaintrygowaniem. Jako, że był to mój „debiut” nie wiedziałem co mogło się wtedy stać. Na wyprawie byłem sam, jednak teraz z perspektywy czasu wiem, że podczas wycieczki w opuszczone miejsca powinno się mieć towarzysza. Obecnie eksploruje w małych grupach lub we dwójkę – po pierwsze bezpieczniej, a po drugie ciekawiej. Jedną z najciekawszych wypraw na jakich byłem jest z pewnością niezwykła wizyta w Czarnobylu i Prypeci. Niesamowity klimat Zony przyciąga miłośników miejsc opuszczonych. Ponadto nie sposób nie wspomnieć o niezapomnianych przygodach w Belgii, Niemczech czy Austrii, odwiedzając kilkaset opuszczonych miejsc.

Fotografia miejsc opuszczonych

W moich podróżach po opuszczonych miejscach zawsze towarzyszy mi telefon – mój obecny aparat. Prawdą jest, że fotografia „urbexów” nie jest łatwa: często trzeba zmagać się ze słabym światłem, stresującymi miejscami lub wysokimi temperaturami. To wszystko sprawia, że uwiecznienie kadru, zwłaszcza telefonem nierzadko graniczy z cudem. Mimo wszystko staram się i robię co mogę, by to właśnie tym urządzeniem fotografować opuszczone. Ktoś spyta się po co? Odpowiem – bo mogę! Tak naprawdę chodzi mi o pokazanie, że nie ważne czym robisz zdjęcia – liczy się jak je robisz. Nie pretenduję do miana fotografa roku, po prostu robię to co kocham i sprawia mi to przyjemność.

Oczywiście nie publikuję tu „surowych” zdjęć z telefonu. Zdaję sobie sprawę, że takie fotografie nie byłyby na tyle ciekawe, ani dobre jakościowo. Dlatego pierw obrabiam je (robię tzw HDR) i dopiero w tej formie wrzucam w galerie na stronie.

Na tej stronie zebrałem wszystkie moje dotychczasowe odwiedzone miejsca opuszczone i sukcesywnie dodawać będę nowe. Mam również nadzieję, że będzie mi dane zwiedzić jeszcze wiele tych pięknych i tajemniczych miejsc.

Chcesz być na bieżąco, otrzymywać powiadomienia o nowych galeriach? Zapraszam do polubienia fanpejdża Fotokomórka na Facebook‚u.

„Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył”
Robert Bresson