Panasonic wydaje telefon fotograficzny

Lumix-SensorNiedawno pisałem o nowym sprzęcie Samsunga mianowicie Galaxy K Zoom. Jeśli tamten telefon wydawał się Wam udanym rozwiązaniem to zapraszam do zapoznania się ze specyfikacją nowego „dziecka” Panasonica modelu Lumix DMC CM1. Urządzenie zostało zaprezentowane na targach Photokina 2014. Czy podbije rynek telefonów fotograficznych? O tym przekonamy się już niedługo. A tymczasem zapraszam do lektury zapowiedzi rzeczonego smartfona.

Możliwe, że urządzenie Panasonica ma być odpowiedzią na wydany niedawno telefon Samsung Galaxy K Zoom. Lumix DMC CM1 jest połączeniem telefonu i aparatu. Wydaje się, że jest to kolejny kandydat o palmę pierwszeństwa najlepszego telefonu fotograficznego. Czy jest w stanie ją zdobyć okaże się dopiero po pierwszych testach, póki co jedno jest pewne tak dużego (w fizycznym znaczeniu) sensora nie posiada do tej pory żadna komórka. Urządzenie Lumix DMC CM1 oferować będzie matrycę o wielkości 1 cala (13,2 x 8,8 mm) oraz rozdzielczości 20 milionów pikseli! To nieprawdopodobna jak na telefon matryca porównywalna wielkością do niektórych bezlusterkowców oraz zaawansowanych kompaktów. Aparat oferuje zmienną przysłonę z zakresie f/2,8-11 oraz obiektyw Leica – DC Elmatir 10,2 mm. Warto zwrócić tutaj uwagę na szeroki jak na telefon zakres ISO 100 25600. Zastanawia tylko jak telefon będzie sobie radzić przy wysokich czułościach. Oczywiście nie zabrakło fizycznego spustu aparatu oraz możliwości zapisu zdjęć w formacie RAW. Na plus zaliczyć trzeba również fakt, iż Lumixem zarejestrujemy filmy o rozdzielczości 4K. 

Specyfikacja smartfona

Wejdźmy teraz w głąb i sprawdźmy co kryje się pod obudową Panasonica. Telefon pracować będzie pod kontrolą systemu operacyjnego Android w wesji 4.4 KitKat. Sercem smartfona będzie 4-rdzeniowy procesor Qualcomm MSM8974AB 2,3 GHz Quad-cor z zegarem taktowania 2,3 GHz. Ekran będzie miał przekątną 4,7 cala. Telefon będzie posiadał wbudowane 2 GB RAM oraz 16 GB pamięci ROM z możliwością rozszerzenia o dodatkową kartę do 128 GB. Panasonic Lumix DMC CM1 będzie wyposażony w baterię o pojemności 2600 mAh. Całość będzie ważyć 204 gramy, czyli dość sporo.

Planowana data premiery to listopad bieżącego roku. Sugerowana cena wynieść ma 900 euro dość sporo, jednak pamiętajmy, że jest to telefon skierowany do wąskiej grupy osób, zajmującej się fotografią komórkową. Obecnie nie wiadomo czy można spodziewać się premiery telefonu w Polsce. Jedno jest pewne Panasonic postawił wysoko poprzeczkę swoim konkurentom. Co z tego wyniknie? Zobaczymy.

panasonic