Zalety fotografii analogowej

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

aparat analagowyCharakterystyczne brązowe klisze, które wywoływaliśmy w punktach fotograficznych, już dawno odeszły do lamusa. Aparaty cyfrowe i nowoczesne smartfony znacznie ułatwiły nam życie – ich karty pamięci mogą pomieścić dziesiątki tysięcy zdjęć, a filtry oraz edytory umożliwiają ich natychmiastową edycję i personalizację. Fotografia cyfrowa jest znacznie tańsza, bardziej efektowna i przyjazna dla użytkowników. Mimo to, część fotografów nie zrezygnowała z tradycyjnych rozwiązań – brązowa klisza posiada niezaprzeczalny urok i umożliwia tworzenie niepowtarzalnych fotografii.

Fotografia analogowa a cyfrowa

Fotografia tradycyjna pod wieloma względami ustępuje swojemu cyfrowemu następcy – przede wszystkim jest znacznie droższa, bo rozmiar kliszy ogranicza liczbę zdjęć, które możemy wykonać. Aparaty analogowe nie oferują ponadto opcji podglądu, więc ostateczny efekt naszej pracy poznamy dopiero po wywołaniu zdjęcia. Ograniczone są także możliwości edycji wykonanej fotografii – wszystko zależy od naszych umiejętności i wiedzy – jeżeli niewłaściwie dobierzemy ekspozycję i nie uwzględnimy warunków naświetlenia, nasze zdjęcie będzie niedoświetlone lub prześwietlone. Wykonując zdjęcie cyfrówką, mamy możliwość poprawienia swojego błędu, tradycyjny aparat niestety nie oferuje takiej możliwości. Znacznie trudniejsze jest także nakładanie filtrów i efektów na gotowe fotografie – w przypadku zdjęć cyfrowych zazwyczaj wystarczy kilka kliknięć, w fotografii analogowej modyfikacje możemy nanosić jedynie w trakcie ich wywoływania, wykorzystując w tym celu specjalne substancje chemiczne.

Tradycyjna fotografia to jednak nie tylko minusy – jej największą zaletą jest wysoka jakość obrazu, w wielu wypadkach znacznie lepsza od tej, którą oferują cyfrowe matryce. Analogowe obiektywy lepiej radzą sobie z rejestracją detali, odwzorowują więcej kolorów i produkują mniej szumów. Poza tym, nie bez przyczyny aplikacje umożliwiające edycję zdjęć oferują filtry stylizujące nasze fotografie na te, które moglibyśmy wykonać przy użyciu kliszowych aparatów – ich wygląd dodaje charakteru i niepowtarzalności naszym pracom. Nie bez znaczenia jest także kwestia archiwizacji – wbrew pozorom fotografia analogowa znacznie lepiej opiera się próbie czasu – rozdzielczość zdjęć cyfrowych stale rośnie, wobec czego nie mamy pewności, czy za 5 lat wykonana przez nas fotografia będzie gwarantowała odpowiednią jakość i sprawdzała się na nowoczesnych wyświetlaczach. Negatywy nie podlegają takim ewolucjom – ich przechowywanie nie tylko nic nie kosztuje, ale na dodatek zapewnia nam zachowanie wysokiej jakości zdjęć i odtworzenie ich w dowolnym momencie.

Analogowa przygoda

Każdy pasjonat fotografii powinien przynajmniej spróbować swoich sił z aparatem analogowym w ręku. Taka artystyczna przygoda pozwala spojrzeć na wykonywane przez siebie zdjęcia z zupełnie innej perspektywy i znacznie wzbogacić swój warsztat. Wbrew pozorom, tego typu eksperyment wcale nie wiąże się z dużymi kosztami i trudnościami. Aparaty tradycyjne i klisze nie są drogie i bez problemu zakupimy je w internecie. Nie musimy się także martwić o problem związany z brakiem punktów, w których moglibyśmy wywołać nasze zdjęcia – czarno-białe fotografie bez przeszkód możemy wywołać samodzielnie w łazience, którą przekształcimy na nasze potrzeby w ciemnię z prawdziwego zdarzenia. Potrzebny będzie nam zestaw substancji chemicznych, które kupimy w jednym z profesjonalnych serwisów, suszarka, kuwety, skaner i dostęp do bieżącej wody. Tworząc pierwsze analogowe fotografie pamiętajmy o użyciu światłomierza (może nim być na przykład zwykła cyfrówka!) i dostosowaniu przesłony i czasu naświetlania do warunków oświetlenia. Potem wystarczy uczyć się na błędach i czerpać olbrzymią radość z tworzenia niepowtarzalnych i niezwykle efektownych fotografii retro.

Artykuł został przygotowany przez firmę CEWE, dostawcę albumu CEWE FOTOKSIĄŻKA.