Ostrość w fotografii

ostrość w fotografii

ostrośćTo podstawowy parametr w fotografii – warunkuje wykonanie dobrego zdjęcia oraz kształtuje plastykę zdjęcia i jego kompozycję. Pisząc o ostrość trzeba nadmienić, że chodzi tu o ostrość optyczna, czyli z ang. focus, czyli ogniskowanie. Niektórzy mylą tę wartość z ostrością (wyrazistością) zdjęcia.

Czym jest ogniskowanie?

O ostrości obszaru możemy mówić gdy światło od niego odbite, inaczej odbicie rzutowane przez obiektyw na matrycę światłoczułą jest przez nas postrzegany jako ostry.
Ostrość zależy od autofocusa i trybu jakiego użyjemy. W zasadzie mało kto zagłębia się w prawa fizyki rządzące tym niezwykle skomplikowanym i złożonym procesem. Zazwyczaj mamy dostępne 3 tryby autofocusa:
w punkt – to najprostszy sposób ustawienia ostrości. Naciskamy lekko spust, aparat blokuje ostrość. Dociskamy spust i zdjęcie gotowe!
uśredniony – sami ustawiamy punkty (w telefonach zazwyczaj do maksymalnie 5) i robimy zdjęcie.
dynamiczny – przydatne gdy fotografowany obiekt się porusza. Blokujemy ostrość na wybranym kupcie i aparat śledzi go aż do wykonania zdjęcia. Niewiele telefonów posiada taką funkcję. Jako ciekawostkę dodam, iż na pewno Nokia 808 PureView ją posiada.

Na co ustawiać ostrość podczas fotografowania?
Z reguły na obiekt, który chcemy uwidocznić, pokazać widzowi. Taki punkt jest głównym punktem kompozycyjnym fotografii. Ludzki wzrok tak postrzega zdjęcia, że od razu wychwytuje obiekty najbardziej kontrastowe i wyraźne. Wniosek jest jasny –robiąc zdjęcie naszego samochodu na ulicy, ustawiamy ostrość właśnie na nim.

Fotokomórka w Sieci: