Adobe Photoshop w… smartfonach

photoshop mobile

Adobe udostępniło najbardziej znaną aplikację do edycji zdjęć i grafik w wersji mobilnej Photoshop Express. Program dostępny jest na platformy Android, iOS oraz Windows Phone. Początkowo aplikacja przeznaczona była wyłącznie dla użytkowników tabletów. Obecnie wszyscy użytkownicy wymienionych wcześniej systemów operacyjnych mogą cieszyć się możliwością obróbki zdjęć bezpośrednio w swoim urządzeniu.

 Wielu zapyta po co mi Photoshop w telefonie skoro mogę zdjęcie obrobić na komputerze w desktopowej wersji programu. Oczywiście nie możemy porównywać aplikacji mobilnej z jej pełnoprawną wersją, ale przyjrzyjmy się jej bliżej. Zadajmy sobie również pytanie czy korzystając ze standardowej wersji Photoshopa, używamy wszystkich jej opcji? Czy raczej skupiamy się na prostej obróbce lub  edycji zdjęcia? Pomysł wydaje się słuszny po co wydawać krocie na program komputerowy, gdy podobne podstawowe opcje znajdziemy również w swoim smartfonie? Adobe wyszło z słusznego założenia, że mniej wymagający użytkownicy nie potrzebują „kombajnu” jakim jest Photoshop w wersji desktopowej. 


Kolejna kwestia
mobilność, bardzo ceniona w dzisiejszych czasach. Jesteśmy w ciągłym ruchu, choć jednak wciąż chcemy mieć nad wszystkim kontrolę. Taką możliwość daje nam mobilny Photoshop, dzięki któremu możemy edytować zdjęcia w dowolnym czasie i miejscu. To prawdziwy przełom w fotografii komórkowej.

Aplikacja mobilna zawiera wiele filtrów kolorystycznych. Część jest darmowa, jednak za pozostałe musimy już zapłacić dodatkowo. Wielu się to nie spodoba, jednak patrząc na liczbę darmowych filtrów (20), narzekać nie możemy. Program pozwala nam również kadrować zdjęcie. Narzędzie bardzo dobrze radzi sobie z powiększaniem oraz zmianą rozmiaru.

Najbardziej kreatywne możliwości aplikacji to korekcja parametrów obrazu. Mamy tu kilka opcji do wyboru m. in.:

  • kontrast
  • ostrość
  • ekspozycja
  • redukcja szumów
  • temperatura barw
  • i wiele innych.


Program oferuje również winiety, ramki oraz narzędzie do redukcji efektu czerwonych oczu. Trzeba przyznać, że Adobe przyłożyło się do  do aplikacji mobilnej i oddało w ręce użytkowników zaawansowane (jak na smartofny) narzędzie do obróbki i edycji zdjęć. Dla wszystkich kochających fotografię komórkową
pozycja obowiązkowa!

Fotokomórka w Sieci: