Camera obscura w połączeniu z telefonem

camera obscura

Z pewnością gdy wynaleziono urządzenie camera obscura nikt nie spodziewał się jak mocno ewoluuje ta technologia. Warto zaznaczyć, że korzystali z niej choćby Leonardo da Vinci, Bernardo Bellotto czy Johann Wolfgang Goethe. Tymczasem na kickstarterze pojawił się projekt Camera Obscura – inicjatywa, którą można wesprzeć poprzez dobrowolne wpłaty na rzecz rozwoju technologii. Czym jest to tajemnicze urządzenie i jak działa w połączeniu ze smartfonem?

Camera obscura to w zasadzie czarne wewnątrz pudełko z niewielkim (do ok. 1 mm) otworem w jednej ze ścian. Otwór ten pełni tutaj rolę obiektywu. Światło wpadające do wnętrza urządzenia tworzy na matówce pomniejszony i obrócony obraz. Jeśli na miejsce matówki wstawimy kliszę otrzymamy zdjęcie. Fotografie otrzymane przy pomocy camera obscura charakteryzują się miękkością, rozmyciem, łagodnym kontrastem oraz nieskończoną głębią ostrości, jak również brak dystorsji. Co ciekawe technologia ta jest wciąż wykorzystywana, głównie w fotografii artystycznej. Od teraz każdy fotograf za pomocą swojego smartfona oraz małego urządzenia może wykonać zdjęcia w technice camera obscura!

Wszystko za sprawą Lumigraphe, składanego pudełka o przysłonie f/8 i miejscem na telefon. Zdjęcia wykonuje się wykorzystując opisaną wcześniej technikę, a fotografie posiadają charakterystyczne dla camera obscura cechy. Co więcej, mamy do dyspozycji wiele różnych faktur i kolorów papierów do wykorzystania w tym małym urządzeniu. Istnieje możliwość zmiany ogniskowej poprzez zmniejszanie i zwiększanie odległości tylnej ściany od obiektywu. Sprzet raczej nie przypadnie do gustu szerokiemu gronu odbiorców, głównie za sprawą rozmiarów (23 x 23cm), jednak może być nie lada gratką dla artystów, lubiących niecodzienne rozwiązania. Trzymajmy zatem kciuki za powodzenie projektu, gdyż Lumigraphe wydaje się być ciekawym i niebanalnym pomysłem, które może wzbogadzić techniki fotografii mobilnej.

zasada działania

Fotokomórka w Sieci: