Ekspedycja Antarctica 1966

Ekspedycja Antarctica 1966

W stodole w małej wsi znaleźć można oryginalne pojazdy, które brały udział w belgijsko-holenderskiej ekspedycji naukowej na Antarktydę w latach 1957-1967. W wyprawie tej brało udział sześciu belgijskich oraz dwunastu holenderskich naukowców. Bazę ustanowiono w King Baudouin w Dronning Maud Land (wschodnia Antarktyda). Ich misją było geologiczne, geofizyczne, glacjologiczne oraz geograficzne mapowanie okolicznych górskich i przybrzeżnych obszarów wokół bazy. Warto dodać, że nie wszystkie skutery śnieżne, które brały udział we wspomnianej wcześniej ekspedycji niszczeją. Większość ze Sno-Cat’ów użytych wówczas w misji stoją w muzeach w Anglii, USA i Nowej Zelandii.

W stodole znajdują się 3 skutery śnieżne Sno-Cat Type 743S. Jednostki Sno-Cat produkowane są w Oregonie w Stanach Zjednoczonych. Posiadają cztery niezależne zestawy gąsienic, które odróżniają je od innych typów skuterów śnieżnych. Są pomalowane na jaskrawo pomarańczowy kolor, aby zapewnić dobrą widoczność na zaśnieżonym terenie. Po ekspedycji w 1967, planowano ponownie użyć ich w kolejnych misjach badawczych. Niestety brak serwisowania przyczynił się do problemów z silnikami i nigdy więcej nie wyjechały na śnieg. Ciekawostką jest, że skutery tego typu wciąż używane są w ekspedycjach na Arktykę i Antarktydę, co udowadnia jak solidne są to pojazdy.

Logo Expédition Antarctique 1966 umieszczone na bokach Sno-Cat’ów, zaprojektowane zostało przez artystę komiksowego TinTin w 1957 roku. Na części pojazdów próżno szukać wspomnianego logo – zostały najprawdopodobniej skradzione. Nie wiadomo jaki los czeka skutery, ale faktem jest, że są „pod opieką” jednego z mieszkańców wsi.