
Zdjęcia w czerni i bieli towarzyszyły człowiekowi od początków istnienia fotografii. Wówczas nie było innych możliwości rejestrowania zdjęć, niż pozbawionych kolorów, zatem fotografie monochromatyczne wydawały się zupełnie naturalne. Dopiero z chwilą popularyzacji fotografii kolorowej, czarno-białe kadry zyskały charakteru i stylu. Trzeba jednak pamiętać, iż nie każde zdjęcie w odcieniach czerni będzie przejawem artyzmu, co więcej – nieumiejętnie zrobione zdjęcie monochromatyczne przyniesie nam więcej szkód niż korzyści.
Może się wydawać ze zdjęcie pozbawione kolorów jest „gorsze”, gdyż jako ludzie postrzegamy świat w kolorach. Nic bardziej mylnego! Fotografie wykonane w technice B&W potrafią przykuć uwagę widza na równi z kolorowymi. Powiem więcej, zdjęcia monochromatyczne pozwalają odbiorcy skupić się na głównym motywie oraz podkreśla światła i cienie. To ważna z punktu widzenia fotografii zaleta. Jednak by robić udane zdjęcia czarno-białe musimy nauczyć się myśleć i widzieć świat bez kolorów.
Istota fotografii czarno-białej
W fotografii B&W dominują formy oraz kształty i to na nich skupia swą uwagę odbiorca. Z tego tez względu nie uzyskamy dobrego rezultatu w każdym rodzaju sceny. Po pierwsze, dużą rolę gra tutaj kontrast, a w szczególności krawędzie oddzielające biel od czerni. Jest to podstawowa różnica między tradycyjną, a monochromatyczną fotografią – fakt, iż możemy podkreślić krawędzie obiektów na zdjęciu. Dlatego staraj się szukać mocnych cieni, które dzielić będą czerń i biel. Innym przykładem prawidłowego wykorzystania fotografii czarno-białej to szukanie scen o zarówno jasnych, jak i ciemnych tonacjach.
Sama scena to jeden aspekt udanej fotografii monochromatycznej, druga to umiejętne uwiecznienie jej na fotografii. Ustaw telefon pod takim kątem, który podkreślać będzie krawędzie między światłem, a cieniem. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj wykorzystanie zastanego oświetlenia lub użycie światła dodatkowego. Ciekawym pomysłem może być również lekkie niedoświetlenie ciemniejszych partii sceny lub przeciwnie, prześwietlenie tych jaśniejszych. Pamiętajmy, że pozbycie się kolorów w fotografii komórkowej jest potencjałem w artystycznym przekazie, jednak zachowajmy umiar w jego stosowaniu, gdyż nie każdy fotografowany motyw będzie dobrze wyglądał w czerni i bieli.