Kopalnia MW

kopalnia mw

Kopalnia powstała w pierwszej połowie XIX wieku i do końca stulecia znacznie się rozrosła. Już na samym początku istnienia zakładu zainstalowano maszyny parowe o mocy 6kM. Na początku XX wieku, był to jedyny na świecie zakład górniczy, który wykorzystywał na skalę masową, posadzki hydrauliczne do wypełniania pustek po wybraniu węgla mieszaniną wody i piasku. Warto dodać, że górnicy z opisywanej kopalni brali udział w każdym z trzech powstań, a strzelanina na dziedzińcu, podczas którego zginęło łącznie 10 osób, była główną przyczyną wybuchu Powstania Śląskiego. Jeszcze przed II wojną światową majątek przejął Skarb Państwa.

W latach 80. ubiegłego wieku doszło do tragedii – na jednym z pokładów zapalił się metan, w wyniku czego zginęło 19 górników, a kilkudziesięciu zostało rannych.

W latach 90. rozpoczęto proces restrukturyzacji. Podjęto wówczas działania mające na celu obniżenie kosztów produkcji, w tym:

  • sprzedaż części budynków
  • redukcja stanu zatrudnienia

Niedawno kopalnia została podzielona i jedna z części jest w stanie likwidacji. Następuje stopniowa rozbiórka budynków pokopalnianych.