Matryca ISOCELL

isocell

Na barcelońskich targach Mobile World Congress, Samsung pokazał światu swój swoje nowe dziecko, czyli flagowy model Galaxy S5. Jak zawsze fakt samej premiery nowego telefonu jest ciekawy, jednak w tym przypadku podwójnie. Samsung w swoim flagowcu zainstalował nowy rodzaj matrycy, którą opracował sam. Mowa o ISOCELL. Dodatkowo matryca w nowym S5 jest większa.

Czym jest ISOCELL?

Jest to przetwornik obrazu CMOS korzystający z technologii ISOCELL, dzięki której zrobione zdjęcia charakteryzować się będą lepsza jakością w słabych warunkach oświetleniowych. Jego działanie jest stosunkowo proste – w matrycy tej światło koncentruje się na docelowym pikselu, nie tworząc przepaleń na sąsiadujących punktach. Jak podaje producent w porównaniu ze standardowymi matrycami ma to przynieść 30% poprawę jakości oraz poprawić zakres tonalny zdjęć. Jak to będzie w praktyce zobaczymy w testach, ale przyznać należy, że technologia ta jest ciekawa i może być przydatna.

Samsung zrozumiał, ze dalsze opychanie pikseli na matrycach nie jest właściwe i technologia ta ma polepszyć jakość zdjęć. Pierwsza matryca wykonana w technologii ISOCELL to S5K4H5YB o rozdzielczości 8 MPix oraz mierzący 1/4 cala z pojedynczym pikselem o wielkości 1,12 mikrometra. W matrycy tej zastosowano fizyczną izolację między pikselami, przez co mikrosoczewki efektywniej przechwytują fotony. Jak wspomniałem wcześniej, czekam na pierwsze testy S5.

Zakres tonalnymatryca

Fotokomórka w Sieci: