Papiernia W.

papiernia w.

Papiernia powstała w XVIII wieku. Fakt, że zakłady znajdowały się blisko Warszawy pozwalał dobrze prosperować fabryce. Należy wspomnieć, że tutejszego papieru używał m. in. Tadeusz Kościuszko czy Stanisław August Poniatowski. Na papierze z tej papierni sporządzono również dokumenty Konstytucji 3-go Maja.

W I połowie XIX wieku sprowadzono tu pierwszą w Polsce maszynę papierniczą. Jeszcze przed II wojną światową zakłady zatrudniały grubo ponad tysiąc pracowników, zaś produkcja sięgała rzędu kilkunastu tysięcy ton. Asortyment produkowanych przez papiernię wyrobów stale się powiększał. Wytwarzano tu np. papiery wartościowe, mapy, bibułę czy papier do pisania. W latach 60. fabryka zaczęła prosperować jeszcze lepiej. Dobudowano mechaniczną i biologiczną oczyszczalnię ścieków, co przełożyło się na zwiększenie czystości okolicznej rzeki. Szczyt zatrudnienia przypadł na lata 80. kiedy zakład zatrudniał dwa tysiące robotników, a produkcja wynosiła ponad 70 tysięcy ton. Była to wówczas największa papiernia w Europie.

W latach 90. zmienił się właściciel fabryki. Produkcję zaprzestano w drugiej dekadzie XXI wieku, zaś już rok później zaczęto rozbiórkę niektórych budynków.

Serdecznie dziękuję FotoSpacery.pl oraz firmie Canon za możliwość zwiedzenia zabytkowej papierni.