Sanatorium BH

sanatorium bh Niemcy

Cały kompleks szpitalny oddano do użytku pod koniec XIX wieku i początkowo spełniał rolę sanatorium przeciwgruźliczego. Teren szpitala obejmował kilkadziesiąt budynków, w których leczonych mogło być nawet 1200 osób jednocześnie. Wyleczalność gruźlicy była wówczas na bardzo niskim poziomie, wiele z leczonych tam osób niestety zmarło. Do tej pory mówi się o zjawach pojawiających się w opustoszałych budynkach. Niecałe dwie dekady później, po wybuchu I wojny światowej, ośrodek przekształcono w szpital wojenny, w którym przygotowanych było 1500 łóżek szpitalnych. To tutaj trafił ranny w nogę, szeregowy wówczas Adolf Hitler, który spędził tam dwa miesiące. Pobyt w tym szpitalu opisał później w swojej książce „Mein Kampf„. Podczas II wojny światowej, część budynków została całkowicie zniszczona podczas alianckiego nalotu bombowego. Po 1945 kompleks przejęła armia radziecka, gdzie stacjonowała aż do lat 90. W okresie tym, leczony na nowotwór wątroby był również dyktator Erich Honecker. Po opuszczeniu terenu przez wojska radzieckie, planowano różne przeznaczenia byłego kompleksu, jednak nigdy żaden pomysł nie został zrealizowany. Jedynie część budynków została zaadoptowana na szpital neurologiczny, specjalizujący się w leczeniu choroby Parkinsona.
Na przestrzeni lat 1989-1990, na terenie szpitala zanotowano 6 morderstw dokonanych przez seryjnego mordercę, którego ofiarami było 6 osób: personel oraz pacjenci, w tym 3-miesięczny chłopiec. Mężczyzna skazany został na 15 lat więzienia, jednak odsiatkę zamieniono na pobyt w szpitalu psychiatrycznym. Na postawie tej historii nakręcony został później film.
W murach byłego szpitala, na początku XXI wieku ponownie rozegrała się tragedia. Podczas sesji fotograficznej, zamordowana zostaje modelka, której ciało morderca wykorzystał seksualnie. Oprawca skazany został na 10 lat więzienia.
Były kompleks szpitalny wykorzystywany jest często jako plener filmów czy teledysków. Nakręcono tu m.in. sceny do: „Pianisty”, „Walkirio”, „Biegnij chłopcze, biegnij” oraz teledysku industrial metalowej kapeli Rammstein – „Mein Herz Brennt„.