Tunel kolejowy

opuszczony tunel

Dawny, szczytowy, jednotorowy tunel kolejowy na trasie Jelenia Góra-Kamienna Góra. Wybudowany na początku XX wieku, po 4 latach oddany do użytku. Koszt prac wyceniono wówczas na niemal 5 milionów marek niemieckich. Budowa od początku szła bardzo opornie. Po części ze względu na niechęć okolicznych chłopów do sprzedaży gruntów, ale również z powodu często zmieniających się wykonawców. Do najłatwiejszych nie należało również wytyczenie trasy nitki kolejowej. Ostatecznie tunel wydrążono pod tzw. Drogą Głodu, wybudowaną w połowie XIX wieku. Robotnicy musieli zmagać się także z zawałami skał. Do budowy używano cegły klinkierowej oraz kamienia łamanego. Ciekawostką jest, że we wnętrzu tunelu, nieopodal zachodniego wylotu znajduje się naturalne, czynne źródło wody.

Uroczysty przejazd pociągu nastąpił 4 czerwca 1905, a dzień później oficjalnie otwarto tunel. Nigdy nie stanowił bezpośredniego połączenia z Wrocławiem, choć takie pokładano nadzieje. Mimo tego tunel stał się atrakcją turystyczną podczas podróży pociągiem. Na początku XXI wieku, czyli po ponad stu latach, PKP zamknęło linię kolejową Jelenia Góra-Kamienna Góra ze względu na nierentowność. Opuszczony tunel zaczęli rozkradać złomiarze, czego dowodem jest brak odcinka torów przy wschodnim wylocie.

Obecnie jest najdłuższym opuszczonym tunelem kolejowym w Sudetach oraz jednym z najdłuższych w Polsce i liczy sobie ponad kilometr długości.